Rady a tipy pre nosenie kontaktných šošoviek a make-upu
- Podrobnosti
- Uverejnené: pondelok, 14. október 2019, 13:46
Jedným z dôvodov, prečo mnoho žien dáva prednosť kontaktným šošovkám pred okuliarmi je estetika. Podobný dôvod má aj aplikovaní make-upu na tvár. Očný make-up dokáže zvýrazniť krásne ženské oči a dodať pohľadu extra efekt. Je však bezpečné používať make-up, ak nosíte kontaktné šošovky? Odpoveď je áno, za predpokladu, že dodržiavate istá odporúčania, starostlivo sa snažíte vyvarovať vniknutiu make-upu či krémov do očí a dbáte na toľko dôležitú hygienu.
Prečítajte si, ako vybrať správny druh kozmetiky a ako ju správne aplikovať, aby ste predišli možným problémom pri nosení kontaktných šošoviek. Oči bez šošoviek prirodzene vyplavujú drobné nečistoty pomocou sĺz. Ak však šošovky nosíte, čiastočky púdru, riasenky či očných tieňov sa na nich môžu zachytávať a pre oči je oveľa náročnejšie sa ich samovoľne zbaviť. Môže dôjsť k nepríjemnému podráždeniu či poškodeniu samotných kontaktných šošoviek.
Tiež sa dozviete odpoveď na otázku, či by ste mali nasadzovať šošovky pred alebo až po nanesení make-upu.
Naše rady a odporúčania
1 Dodržujte hygienu a správny postup
Základným pravidlom je riadne umytie rúk než vôbec so šošovkami a make-upom začnete manipulovať. S čistými rukami potom môžete pristúpiť k ďalšiemu kroku, a tým je nasadenie kontaktných šošoviek. Až potom aplikujte make-upu. Zamedzíte tak možnému prenosu krémov, hydratačných olejov alebo tekutých korektorov z prstov do očí.
Pre doplnenie ešte pripomíname, že ak používate šošovky pre opakované nosenie, samozrejmosťou by mala byť dôkladná starostlivosť o ne. Ako správne udržiavať šošovky v dokonalom stave si môžete prečítať tu.
2 Používajte make-up šetrný k očiam
Na trhu je k dostaniu široká škála produktov, ktorých výrobcovia majú na mysli zdravie očí a snaží sa obmedzovať použitie chemikálií. Anti-alergické výrobky alebo make-up s označením "oftalmologicky testované" či "bezpečné pre užívateľov kontaktných šošoviek" by už nemalo byť problém v obchodoch s kozmetikou zaobstarať.
Ak radi a často nosíte výrazný očný make-up či nanášate veľké množstvo prípravkov, ani tie najkvalitnejšie značky nemusí zabrániť podráždeniu spôsobenému nahromadením väčšieho počtu drobných čiastočiek make-upu na šošovkách. V takýchto prípadoch odporúčame ženám nosiť radšej jednodňové kontaktné šošovky, u ktorých je pravdepodobnosť kumulácie nečistôt počas obdobia užívania menšia.
3 Dajte prednosť výrobkom na tekuté báze
Podkladové krémy si vyberajte skôr na báze vody ako olejov. Pri náhodnom vniknutí oči toľko nedráždi a nespôsobujú zakalenie kontaktných šošoviek. Kozmetické produkty na tekuté báze nepredstavujú také riziko pre oči a šošovky ako práškové a púdrové výrobky. Krémové očné tiene sú bezpečnejšie ako práškové, ktoré sa často počas dňa drobí a uvoľňujú z viečok. Môžu sa tak ľahšie dostať do očí. Ak predsa len dávate prednosť práškovým tieňom, majte pri ich aplikácii oči zatvorené a na záver odstráňte prebytočný prášok. Oči vždy zatvárajte tiež pri nanášaní tvárového púdru. Drobné poletujúce čiastočky sa môžu ľahko usadiť na šošovkách a znepríjemniť vám deň.
4 Opatrne s ceruzkou na oči a riasenkou
Dokonalá očná linka môže úžasne podčiarknuť výraz očí a bez maskary si snáď nedokáže predstaviť svoju kozmetickú taštičku žiadna žena. Aj s linkou a riasenkou je však radno zaobchádzať opatrne, ak nosíte kontaktné šošovky.
Klasická ceruzka na oči je lepšia ako tekutá či gélová ceruzka, pretože sa z viečok počas dňa menej odlupuje. Pamätajte, že očné linky by sa nikdy nemali maľovať do priestoru medzi riasami a okom. Prechádza tadiaľ totiž žľazy, zaisťujúce hydratáciu očí. Aplikácia veľkého množstva make-upu môže tieto žľazy blokovať a spôsobovať začervenanie, vysychanie očí, zašpinenie šošoviek alebo dokonca infekcie.
U špirál na oči sa užívateľkám šošoviek neodporúčajú predlžujúce ani vodeodolné typy. Predlžujúce riasenky môžu vytvárať mikročastice, ktoré sa môžu dostať do očí a podráždiť ich. Vodeodolné maskary nie sú vhodné preto, že ich nemožno vypláchnuť vodou či roztokom a môžu zašpiniť mäkké kontaktné šošovky. Radšej voľte antialergénne riasenky a špirály bez obsahu olejov a parfumov. Pri nanášaní sa snažte neaplikovať až úplne ku korienkom rias, aby sa farba nedostala do tesnej blízkosti očí, kde by sa mohla odlúpnuť a vniknúť dovnútra.
5 Pravidelne vymieňajte make-up za nový
Pri používaní make-upu sa prakticky nedá zabrániť tomu, aby sa v ňom usadzovali a množili mikroskopické baktérie. Tie môžu spôsobiť nepríjemné infekcie. Preto je veľmi dôležité pravidelne obmieňať obzvlášť očnú dekoratívnu kozmetiku. Odporúča sa vykonávať výmenu každé tri mesiace. Napríklad riasenky postupne vysychajú a majú tendenciu tvoriť zhluky, ktoré sa môžu ľahšie uvoľniť z rias a vniknúť do očí. Aj ostatné produkty sa po otvorení začnú pomaly kaziť, hoci sa to na prvý pohľad nezdá.
Zabúdať by ste nemali tiež na pravidelné čistenie štetcov a aplikátorov, v ktorých sa usadzujú časti make-upu, čo predstavuje ideálne prostredie pre množenie baktérií. Umyte je mydlom a teplou vodou, vytrite a nechajte cez noc na čistom mieste uschnúť. Ak vám záleží na zdravie očí, vyhýbajte sa zdieľaniu kozmetiky s kamarátkami či rodinou.
A aký je vlastne správny postup na konci dňa, kedy chcete vybrať šošovky a očistiť pleť od make-upu? Všetko opäť začnite dôkladnú hygienou, ruky dobre umyte a osušte. Potom opatrne vyberte kontaktné šošovky a uistite sa, že pri ich čistenie v dlani na nich nezostanú žiadne kúsky make-upu. Na záver vykonajte odlíčenie. V oblasti očí používajte jemné a šetrné prípravky. Po príjemnom spánku budete ďalší deň opäť pripravené nasadiť si šošovky a krásne sa nalíčiť.