LacnéŠošovky.sk

Môže nosenie kontaktných šošoviek spôsobiť syndróm suchého oka?

syndrom sucheho okaOdborníci odhadujú, že syndróm suchého oka postihuje milióny dospelých na celom svete. Čo ale vlastne syndróm suchého oka je a čo ho spôsobuje?

Čo je Syndróm suchého oka?

Syndróm suchého oka je ochorením produkcie sĺz (ich množstva a / alebo kvality) a v horších prípadoch môže dôjsť aj k poškodeniu očného povrchu. Oči sú v dôsledku syndrómu nedostatočne zvlhčené. Medzi príznaky patrí nepríjemný pocit podráždenia, začervenanie očí či pálenie, rozmazané videnie alebo dokonca výtoky z očí, bolesti a ďalšie komplikácie. K jeho výskytu sú zvyčajne náchylnejšie ženy a riziko vývoja tejto choroby sa zvyšuje s rastúcim vekom.

V zdravom oku pri každom žmurknutí prúdi cez rohovku nepatrné množstvo tzv. bazálnych sĺz. Slzná tekutina oko vyživuje a poskytuje mu ochranu proti vonkajšiemu prostrediu. Zaujímavou informácií môže byť, z čoho sú slzy vlastne zložené. Slzy sú zložitou zmesou mastných olejov, vody, hlienu a viac ako 1500 rôznych bielkovín, ktoré udržujú povrch oka hladký a chráni ho pred dráždivými časticami z okolia a infekčnými patogény. V okamihu, keď žľazy v okolí oka prestanú produkovať dostatočné množstvo sĺz, kedy dochádza k ich rýchlejšiemu vysychaniu alebo kedy sa zmení zloženie sĺz, oko a zrak sú ohrozené. Môže byť ovplyvnené tiež videnie, pretože slzy na povrchu oka hrajú dôležitú úlohu pri zaostrovaní svetla.

 

Čo môže spôsobiť suché oko?

Príčin vzniku syndrómu suchého oka existuje celý rad. Jednou z nich je napríklad užívanie určitých liekov ako sú hormonálne lieky (antikoncepčné tabletky, lieky na zmiernenie príčin menopauzy, a pod.), lieky na vysoký krvný tlak, antidepresíva a podobne. Niektoré autoimunitné poruchy (napr. lupus, reumatoidná artritída, sklerodermia, atď.) A ďalšie poruchy, ako je diabetes, poruchy štítnej žľazy alebo aj nedostatok vitamínu A, sú tiež spájané so syndrómom suchého oka. Pozor si treba dávať aj na prostredie, v ktorom sa často pohybujeme. Dymové, veterné alebo suché prostredie alebo dlhodobé namáhanie zraku pred obrazovkou môžu prispievať aj k problémom so suchými očami.

Ak sa domnievate, že niektoré z vyššie spomenutých príčin by mohli prispievať k Vášmu problému s nedostatočne zvlhčeným očným povrchom, poraďte sa s odborníkom o zmene užívaných liekov alebo sa snažte zmeniť prostredie a životný štýl.

 

Vplyv kontaktných šošoviek na suché oči

Syndróm suchého oka môže byť spôsobený aj užívaním kontaktných šošoviek. Väčšinou je to z toho dôvodu, že pacient používa nesprávny typ šošoviek. Ak nosíte tradičné, pevnejšia druh kontaktných šošoviek, a trpíte suchými očami, dôvodom môžu byť práve Vaše šošovky. Nemusíte sa ale báť, že už naďalej nebudete schopní šošovky používať. Existuje totiž celá rada kontaktných šošoviek, vyvinutých špeciálne na zmiernenie suchosti očí.

Ideálnym typom šošoviek pre suché oči sú mäkké kontaktné šošovky, vyrobené z pružného plastu (hydrogélu), umožňujúceho lepší prístup kyslíka k oku. Materiály mäkkých šošoviek všeobecne lepšie drží vodu.

Dôležitým faktorom pri výbere nových kontaktných šošoviek je tiež stupeň vlhkosti čiže obsah vody v šošovkách. Paradoxne kontaktné šošovky s vyššou vlhkosťou môžu zhoršovať prejavy suchých očí. Dôvodom je to, že šošovky sa snaží zachovať vysokú vlhkosť, čo dosahujú čerpaním vody práve z očí. Pre syndróm suchého oka sa teda odporúčajú skôr šošovky s nižším stupňom vlhkosti.

Z pohľadu dĺžky nosenia šošoviek sa uvádza, a pri veľkom rade pacientov sa potvrdilo, že pre suché oči sú vhodnejšie skôr jednorazové kontaktné šošovky ako šošovky určené pre opakované nosenie. Mnoho ľudí cíti pri každodennej výmene vyššie pohodlie.

Pri ťažkostiach so syndrómom suchých očí možno tiež zvážiť prechod na silikónové hydrogélové kontaktné šošovky. Tento typ šošoviek vstrebáva menej vlhkosti z očí ako iné druhy kontaktných šošoviek a tiež zaisťuje lepší priechod kyslíka k rohovke. Vďaka vlastnostiam silikónových hydrogélových šošoviek môžu niektorí pacienti nosiť šošovky určené pre opakované (týždenné až mesačné) nosenie. Miernu nevýhodou je o niečo tuhší materiál ako u mäkkých kontaktných šošoviek. Niektorí užívatelia kvôli tomu môžu pociťovať trochu menej pohodlia a na šošovky si nezvyknú. Faktorom ovplyvňujúcim voľbu šošoviek môže byť aj cena. Silikónové hydrogélové šošovky sú všeobecne drahšie ako iné druhy šošoviek.

 

V závislosti na príčine syndrómu suchých očí, ktorú by mal byť Váš špecialista schopný diagnostikovať, a ďalších faktoroch, môžete spoločne zvoliť správny typ kontaktných šošoviek vhodný práve pre Vás.


Prečítajte si tiež:

O Kontakto.sk

Internetový obchod Kontakto.sk je sesterským obchodom eshopu Kontakto.cz, ktorý ponúka najlacnejšie jednodňové, 14dňové, mesačné aj špeciálne kontaktné šošovky na Českom i Slovenskom trhu. Kúpite u nás kontaktné šošovky populárnych značiek ako sú Acuvue, Dailies, SofLens, Biofinity, Freshlook, PureVision, Air Optix, ale i lacné značky FitView, AquaView AirView, ktoré sú naší špecialitou.

Najobľúbenejšie značky kontaktných šošoviek

Zákazníci v eshope Kontakto.sk najradšej nakupujú kontaktné šošovky týchto značiek:

  • Acuvue
  • Air Optix
  • PureVision
  • Dailies

Kontakt

Kontakto.sk Internetový Obchod, spol. s r. o.

Hlavní třída 43/34, 737 01 Český Těšín
E-mail:
Telefón: +420 558 712 283