Hydrogélové a silikón-hydrogélové kontaktné šošovky na mieru
- Podrobnosti
- Uverejnené: streda, 09. máj 2018, 08:00
Nejakú dobu už používate kontaktné šošovky, ale Vaša obľúbená značka Vám poslednou dobou spôsobuje ku koncu dňa podráždenie? Aj to sa môže stať. Je možné, že budete potrebovať predpísať šošovky z iného materiálu.
Rozhodli ste sa navštíviť očného lekára a po dlhých rokoch nosenia dioptrických okuliarov chcete vyskúšať kontaktné šošovky? Prečítajte si pár zaujímavých informácií o rozdielnych materiáloch používaných na výrobu šošoviek.
S výberom kontaktných šošoviek Vám vždy najlepšie poradi očný špecialista, ktorý vezme do úvahy nielen zdravotný stav Vašich očí, ale aj prostredie, v ktorom sa najčastejšie nachádzate, aktivity, ktoré chcete s šošovkami prevádzkovať, a podobne. Na trhu existuje veľmi široká ponuka najrôznejších kontaktných šošoviek. Ako sa v nich teda orientovať?
Rozdiel medzi hydrogélovými a silikón-hydrogélovými kontaktnými šošovkami
Okrem staršieho, tvrdšieho typu šošoviek, známeho ako RGP kontaktné šošovky (Rigid Gas Permeable čiže tuhe plynovo-priepustné), ktoré sa používajú skôr v špecifických prípadoch ako je napríklad korekcia nepravidelného astigmatizmu, sa dnes oveľa častejšie predpisujú kontaktné šošovky z hydrogélu. Existujú dva typy hydrogélových šošoviek:
>> Tradičné (HEMA) hydrogélové šošovky - Jedná sa o mäkké šošovky, zložené z molekúl 2-hydroxyethylmetakrylátu, prípadne z molekúl kyseliny metakrylovej, izobutyl metakrylátu a podobne. Majú vysoký obsah vody, čo je činní veľmi pohodlnými. Po mnohých hodinách nosenia však môže voda začať dochádzať a šošovky ju začnú čerpať z očí. Nižšia priepustnosť kyslíka môže tiež znamenať skorší únavu a začervenanie očí.
Príkladom bežných hydrogélových šošoviek sú jednodňové Dailies AquaComfort Plus či Acuvue 1-Day Moist, mesačné šošovky SofLens 59 či dvojtýždňové FitView Monthly.
>> Silikónové hydrogélové šošovky - Niektoré z molekúl HEMA šošoviek sú nahradené silikónom s cieľom vytvoriť polyméry, ktoré tvoria základný materiál pre výrobu týchto kontaktných šošoviek. Ide o modernejší typ. Vyššia priepustnosť kyslíka u tohto typu udržuje oči zdravé.
Medzi Si-Hy kontaktné šošovky patria napríklad šošovky pre opakované použitie (dvojtýždenné alebo mesačné) Acuvue Advance, Air Optix Night & Day Aqua alebo Biofinity, jednodňové Acuvue Oasys, MyDay a ďalšie.
Oba druhy sú vyrobené z plastických hmôt, ľahko absorbujúcich vodu. U bežných hydrogélových šošoviek môže u niektorých pacientov dochádzať k výraznému vysušovaniu očí ku koncu dňa. V takýchto prípadoch môžu byť pre nich vhodnejšie silikónové hydrogélové šošovky, ktoré obsahujú zvlhčujúce zložky a majú až päťnásobne vyššiu priepustnosť kyslíka k rohovke. Táto vlastnosť silikón-hydrogélových šošoviek je u niektorých užívateľov výhodou, u iných naopak nevýhodou. Väčšie množstvo kyslíka na rohovke totiž znamená zvýšenú citlivosť, a teda možný nižší komfort. Títo pacienti potom budú dávať prednosť skôr štandardným hydrogélovým šošovkám.
Na trhu je v predaji celý rad poddruhov hydrogélových a silikón-hydrogélových kontaktných šošoviek. Jednotlivé šošovky od rôznych výrobcov sa líši ako v presnom zložení materiálov, tak v špecifických vlastnostiach.
3 generácie silikónových hydrogélových šošoviek
Neustály pokrok v oblasti kontaktných šošoviek znamená, že ani s objavom materiálu pre moderné silikónové hydrogélové kontaktné šošovky ich vývoj nekončí. V rámci Si-Hy šošoviek momentálne hovoríme o 3 generáciách ktoré sú v mnohých ohľadoch jedinečné a vzájomne sa môžu líšiť. Každá nová generácia nutne nemusí vychádzať z generácie predchádzajúcej a nahrádzať ju. Namiesto toho majú odlišné zloženie polymérov, odlišné vlastnosti materiálu a poskytujú očiam rôznu starostlivosť.
Detaily rozdielov medzi prvou, druhou a treťou generáciou silikón-hydrogélových šošoviek sú pre laika trochu technické, a preto je tu nebudeme ďalej rozoberať. Očný špecialisti by však mali mať podrobnú znalosť jednotlivých vlastností, na základe ktorých môžu rozhodnúť, ktoré z kontaktných šošoviek sú pre pacienta optimálne.