S čím Vám pomôže oftalmológ, optometrista a optik?
- Podrobnosti
- Uverejnené: piatok, 16. marec 2018, 09:51
Ak je váš zrak úplne v poriadku, ak máte perfektné videnie a netrápi Vás ani žiadne ďalšie problémy s očami, asi Vás ani nenapadne sa problematikou špecialistov na očné zdravie zaoberať. Ak však také šťastie nemáte a potrebujete korekciu chyby zraku, či Vaše oči trpí určitým ochorením, o túto tému sa zrejme aspoň trochu zaujímať budete.
Väčšina laikov by pravdepodobne označila odborníka, na ktorého sa so svojím problémom obráti, ako očného lekára. Aby sa Vám však dostalo správneho ošetrenia, je dôležité si uvedomiť, že medzi očnými špecialistami existujú rozdiely. Jednotliví poskytovatelia starostlivosti o oči majú odlišné úrovne odbornej prípravy a kvalifikácie. V oblasti očného lekárstva rozlišujeme nasledujúce tri typy špecialistov:
- oftalmológ
- optometrista
- optik
Na koho sa obrátiť?
Oftalmológ je lekár alebo osteopatický lekár, ktorý sa špecializuje na starostlivosť o oči a zrak. Po absolvovaní vysokoškolského štúdia si prešiel rozsiahlejšom a dlhodobejšom výcvikom ako optometrista či optik. Oftalmológ predpisuje okuliare a kontaktné šošovky pre korekciu chýb zraku, diagnostikuje a lieči všetky očné ochorenia či vykonáva očné chirurgické zákroky. Často sa tiež podieľa na vedeckom výskume. Oftalmológ sa po absolvovaní nadstavbového vzdelávania môže ďalej špecializovať na zložitejšie či špecifické oblasti očných vád a ochorení či na určitú skupinu pacientov.
Optometrista sa nepovažuje za lekára. Obvykle ukončil bakalárske či magisterské štúdium v odbore Optika a optometria. Štúdium sa rozsiahlo sústredí na zrak a korekciu refrakčných chýb. Optometrista je teda nelekárskym špecialistom, ktorý vykonáva vyšetrenie zraku, odporúča a predpisuje vhodnú korekciu v podobe okuliarov či kontaktných šošoviek. Ďalej môže tiež identifikovať očné abnormality či liečiť určité očné choroby pomocou liekov, ktoré je oprávnený predpisovať.
Optik je špecialistom, ktorý odporúča a zhotovuje pomôcky pre korekciu chýb zraku na základe predpisu od oftalmológa či optometristu. V zdravotníckych zariadeniach môže asistovať pri vyšetrovaní zraku pacientov, pri meraní zraku pomocou meracích prístrojov a podobne. V predajniach s optickými pomôckami poskytuje rady pri nákupe dioptrických či slnečných okuliarov a ďalších optických pomôcok ako napríklad puzdier, výrobkov starostlivosti o okuliare a podobne. Môže tiež vykonávať výmenu skiel podľa predpisov, opravy poškodených okuliarov či úpravu rámov na zaistenie pohodlného nosenia. Optici nesmia diagnostikovať alebo liečiť očné ochorenie. Môžu iba odkazovať zákazníkov na vyšetrenie očným lekárom.
O zdravie očí by sme sa mali starať v priebehu celého života. Preventívne prehliadky v detstve väčšinou vykonávajú pediatri, v dospelosti potom môže s kontrolou zraku asistovať obvodný lekár. Ak je identifikovaný nejaký problém, alebo ak sami pociťujete zhoršenie kvality videnia, odporúča sa návšteva špecialistu. Ako ste sa dozvedeli, nie každý odborník, ktorý pracuje v oblasti starostlivosti o oči a zrak, je nevyhnutne lekárom, ktorý Vám poskytne potrebnú pomoc. Oftalmológ, optometrista aj optik však každý hrajú dôležitú úlohu v celom systéme starostlivosti o zdravé oči a zrak. A aj Vy už teraz rozumiete, ako sa na tejto starostlivosť podieľajú.